Halo Busko 9 Turystyka 9 6 atrakcji w Pińczowie, które warto zobaczyć

6 atrakcji w Pińczowie, które warto zobaczyć

utworzone przez | kwi 18, 2024 | Turystyka

Jakie atrakcje w Pińczowie warto zobaczyć?

Pińczów to niewielkie miasteczko na Ponidziu zlokalizowane zaledwie 13 kilometrów od Buska-Zdroju, które skrywa wiele urokliwych miejsc i tajemnic. Spędzając urlop w tych okolicach, warto je odwiedzić i poznać jakie atrakcje ma do zaoferowania. W tym wpisie postaramy się Wam przybliżyć 6 ciekawych atrakcji turystycznych w Pińczowie.

hotel zamek derslawa

Pałac Wielopolskich w Pińczowie

Będąc w Pińczowie zdecydowanie warto zobaczyć Pałac Wielopolskich zlokalizowany przy ulicy Piłsudskiego, u podnóża Góry Zamkowej. To perła architektury barokowo-klasycystycznej, zaprojektowana przez Jana Ferdynanda Naxa. Zbudowany w latach 1773-1799 przez Franciszka Wielopolskiego, X ordynata Ordynacji Pińczowskiej, pałac zdobią stiukowe płaskorzeźby z mitologicznymi scenami oraz herb fundatora. W XIX wieku wnętrze pałacu przeszło przebudowę, dodając mu nowoczesnego charakteru.

Zwiedzając to miejsce podczas słonecznych dni, warto przespacerować się po otaczającym pałac parku, w którym znajduje się późnorenesansowy pawilon ogrodowy z końca XVI wieku, znany jako Baszta Ogrodowa, dzieło Santi Gucciego, który dodaje uroku całemu zespołowi.

atrakcje w Pińczowie
zdjęcie: Jakub Hałun

Kapliczka św. Anny w Pińczowie

Kolejnym miejscem na mapie, które warto zobaczyć jest kapliczka św. Anny w Pińczowie. To niezwykłe miejsce, które nie tylko zachwyca swoją architekturą, lecz także malowniczym położeniem. Powstała na przełomie XVI i XVII wieku w według projektu Santi Gucciego i jest pierwszą w Polsce kaplicą kopułową, dedykowaną wyłącznie kultowi.

Usytuowana na wzniesieniu, kaplica góruje nad miastem Pińczów, oferując zapierający dech widok na kręte zakola rzeki Nidy. Ten pejzaż jest prawdziwie imponujący – z tej wysokości można podziwiać nie tylko rzekę, ale także rozległe łąki, które w pełni ożywają w ciepłe dni. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca przed zachodem słońca.

Kapliczka została ufundowana przez margrabiego Zygmunta Myszkowskiego, a jej powstanie było możliwe dzięki wsparciu członków pińczowskiego Bractwa św. Anny. Zbudowana z lokalnego kamienia, znanego jako pińczak, kaplica przetrwała wieki, mimo licznych zniszczeń i konieczności renowacji. Dziś stanowi nie tylko ośrodek kultu religijnego, ale także atrakcję turystyczną, przyciągającą pasjonatów historii i architektury.

To idealne miejsce na spokojny spacer lub piknik, gdzie można delektować się pięknem otaczającej przyrody i bogactwem historii tego miejsca, odżywiając zarówno oczy, jak i duszę.

Kapliczka św. Anny w Pińczowie
Kapliczka św. Anny w Pińczowie

Sanktuarium Mirowskie w Pińczowie z cudownym obrazem Matki Boskiej Mirowskiej

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Pińczowie. To nie tylko rzymskokatolicka świątynia parafialna, ale i Sanktuarium Matki Bożej Mirowskiej, słynące z cudownego obrazu. Klasztor prowadzony przez franciszkanów reformatów od 1683 roku, stał się ważnym ośrodkiem religijnym i historycznym.

Początki sięgają 1587 roku, kiedy biskup Piotr Myszkowski ufundował kościół na Mirowie. Budowę ukończył jego syn Ferdynand w 1619 roku. W 1928 roku reformaci reaktywowali klasztor, który wcześniej został zlikwidowany przez władze carskie.

Cudowny obraz Matki Bożej Mirowskiej, namalowany na wzór rzymskiego Salus Populi Romani, pochodzi prawdopodobnie z 1600 roku. Umieszczony po lewej stronie transeptu świątyni, słynie z łask i cudów. Ukoronowany w 1992 roku przez papieskiego nuncjusza, stanowi główny cel pielgrzymek do sanktuarium.

atrakcje w Pińczowie
źródło: Sanktuarium Mirowskie w Pińczowie

as busko

Stara Synagoga w Pińczowie

Będąc w Pińczowie, warto zapoznać się z historią społeczności żydowskiej, która jest długa i fascynująca. Żydzi pojawili się w tutaj prawdopodobnie już w XIV wieku, ale pierwsza udokumentowana wzmianka o nich pochodzi z 1576 roku. Właściciele miasta zapewnili im tolerancję i swobodę gospodarczą, co pozwoliło na rozwój społeczności.

Jednym z miejsc, które jest świadectwem kultury żydowskiej jest Stara Synagoga zlokalizowana przy ulicy Klasztornej. Jej unikalna konstrukcja skrywa w sobie jednolitą bryłę, gdzie główna sala modlitewna, sień, babiniec i pomieszczenia pomocnicze tworzą harmonijną całość. To rozwiązanie, rzadko spotykane w polskich bożnicach, podkreśla integralność przestrzeni religijnej i zaprasza do kontemplacji.

Historia synagogi sięga 1594 roku, kiedy to stała się ona sercem żydowskiej społeczności Pińczowa. Przez wieki tętniła życiem, będąc miejscem modlitwy, nauki i świętowania. Niestety, II wojna światowa przyniosła zniszczenia, ale dzięki wieloletnim wysiłkom lokalnej społeczności, synagoga odzyskała dawny blask.

Aktualnie Stara Synagoga w Pińczowie to nie tylko Muzeum Judaistyczne z fascynującymi wystawami o historii i kulturze Żydów, ale również symbol tolerancji i wspólnoty. Odwiedzając to miejsce, poczujesz atmosferę wzajemnego szacunku i zrozumienia, która od wieków łączyła mieszkańców Pińczowa.

atrakcje w pińczowie
źródło: Jakub Hałun

Kościół parafialny i dawny klasztor Paulinów w Pińczowie

Następnym miejscem na mapie zwiedzania Pińczowa jest Klasztor Paulinów, znany również jako Belweder. To imponujący zabytek architektury sakralnej, położony w województwie świętokrzyskim. Wraz z otaczającym go ogrodem został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych, stając się cennym świadectwem historii i kultury regionu.

Początki klasztoru sięgają XV wieku, kiedy to kardynał Zbigniew Oleśnicki sprowadził do Pińczowa zakon Paulinów. Oficjalny akt fundacyjny został wydany w 1449 roku, a budowa klasztoru rozpoczęła się wkrótce potem. W kolejnych stuleciach klasztor przechodził liczne przebudowy i zmiany. W XVI wieku Paulini zostali na krótko usunięci, a budynek klasztorny przeznaczono na gimnazjum. Po powrocie Paulinów w XVII wieku, klasztor gruntownie przebudowano w stylu barokowym.

Niestety, pod koniec XVIII wieku klasztor podupadł, a Paulini utracili go na rzecz skarbu państwa. W XIX wieku budynek pełnił różne funkcje, m.in. sądu, więzienia i magazynu. Dopiero w połowie XX wieku klasztor odzyskał dawny blask dzięki gruntownemu remontowi i adaptacji na potrzeby Muzeum Regionalnego, Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury i kina Belweder.

Dziś Klasztor w Pińczowie zachwyca swoją architekturą. Zbudowany na planie prostokąta z wirydarzem pośrodku, łączy w sobie elementy gotyku i baroku. Zachowały się tu m.in. znaczne fragmenty murów gotyckich z połowy XV wieku, ślady ozdobnej kamieniarki z okresu gotyku i renesansu, a także sklepienia kolebkowo-krzyżowe w pomieszczeniach. Pod głównym gzymsem biegnie fryz z połowy XVII wieku, a do klasztoru prowadzi portal zwieńczony tympanonem z kartuszem kardynała Zbigniewa Oleśnickiego. Na północnej ścianie dziedzińca znajduje się zegar słoneczny z 1723 roku.

klasztor paulinów w pińczowie
źródło: wikipedia

Zalew w Pińczowie

Poznaliście już wiele miejsc związanych z historią Pińczowa, więc czas na odpoczynek. Zalew w Pińczowie to wspaniałe miejsce na relaks, zaczerpnięcie świeżego powietrza i napawanie się urokami Ponidzia. Z dala od miejskiego zgiełku, nad wodą będziemy mogli docenić piękno tutejszej przyrody.
To także wspaniałe miejsce dla całych rodzin. Przybrzeżna plaża przeszła niedawną rewitalizację, zalew został oczyszczony co sprzyja zarówno kąpielom słonecznym jak i zabawom w wodzie.

Na zalewie w okresie letnim wytyczane są strefy pływackie, zarówno dla początkujących adeptów pływania z głębokością do 120cm jak i osób bardziej doświadczonych gdzie głębokość sięga 2m. Nad bezpieczeństwem pływających podczas sezonu czuwają ratownicy.

Dla najmłodszych na plaży czeka park zabaw w kształcie statku. Wszystkich ucieszą natomiast darmowe leżaki i parasole, a także prysznic. Na terenie ośrodka czeka na nas obiekt sanitarny zaopatrzony w toalety, a także przebieralnie.

Dodatkowo, przy samym zalewie podziwiać możecie zabytkowy samolot TS-8 Bies, który wplótł się nierozerwalnie w pińczowski pejzaż i dzisiaj nikt nie wyobraża sobie już miasta bez niego.

W niewielkiej odległości od zalewu znajdują się bar i restauracja, do których prowadzi deptak.

atrakcje w pińczowie
źródło: Radio Kielce

Ale to nie wszystkie atrakcje Pińczowa. Jeśli ciekawi Cię więcej takich miejsc. Zachęcamy do śledzenia naszego portalu na bieżąco, gdzie będziemy publikować ciekawostki na temat Ponidzia. Tymczasem zobacz jakie ciekawe miejsca możesz zobaczyć w Busku-Zdroju, oraz ciekawe atrakcje w okolicach Buska-Zdroju.

Zapraszamy do śledzenia naszego portalu! Znajdziecie tutaj bieżące wiadomości z Buska-Zdroju i okolic oraz wydarzenia organizowane w Busku-Zdroju. Chcesz poznać najciekawsze miejsca w okolicy?

WIADOMOŚCI LOKALNE

WIADOMOŚCI SPORTOWE

TURYSTYKA

WIADOMOŚCI BUSKO

WIADOMOŚCI LOKALNE

WIADOMOŚCI SPORTOWE

TURYSTYKA

CO ROBIĆ W BUSKU-ZDROJU?

WYDARZENIA BUSKO-ZDRÓJ

KATALOG FIRM I OBIEKTÓW

POCIĄG BUSKO - KIELCE

BUSY BUSKO - KIELCE