Halo Busko 9 Lokalne 9 Odsłonięcie Ławeczki Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

Odsłonięcie Ławeczki Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

utworzone przez | kwi 25, 2024 | Lokalne

Uroczyste odsłonięcie Ławeczki Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

24 kwietnia 2024 roku w Busku-Zdroju, w miejscu szczególnym dla Krystyny Jamroz, obok sanatorium noszącego jej imię, uroczyście odsłonięto rzeźbę – Ławeczka Krystyny Jamroz, upamiętniającą słynną śpiewaczkę operową. Inicjatywa ta zrodziła się w 2023 roku w Stowarzyszeniu Przyjaciół Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz, a wspólnie z władzami miasta i rodziną artystki doprowadzono do jej realizacji.

chary trans baner

Autorem rzeźby jest kielecki artysta-rzeźbiarz Sławomir Micek. Podczas uroczystości odsłonięcia ławeczki obecni byli m.in.: burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz Jerzy Cygan, mąż artystki Sergiusz Mikulicz, córka Krystyna oraz zięć Henryk Kuźniak.

Wydarzeniu towarzyszył koncert „Dla Krystyny” w sanatorium Marconi, nawiązujący do podobnego wydarzenia z 1987 roku, podczas którego zrodziła się idea organizacji festiwalu im. Krystyny Jamroz. Ten wyjątkowy festiwal, którego 30. edycja odbędzie się już wkrótce, na stałe wpisał się w kulturalny kalendarz Buska-Zdroju.

Po zmroku uczestnicy uroczystości mogli podziwiać niezwykły pokaz iluminacji połączonych z utworami Krystyny Jamroz – Świetlny Koncert w kompleksie Tężnia Busko. Już wkrótce ten efektowny pokaz dołączy do wieczornych iluminacji w Parku Zdrojowym.

Krystyna Jamroz – rodowita buszczanka, wybitna śpiewaczka operowa, sopran dramatyczny o bogatej materii dźwiękowej, zasłynęła na scenach polskich i zagranicznych. Urodziła się 29 sierpnia 1923 roku w Busku-Zdroju, zmarła 9 lipca 1986 roku w Warszawie. Kształciła swój głos we Wrocławiu w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem Ireny Bardy. Uznana za jedną z najwybitniejszych śpiewaczek w powojennych dziejach polskiego teatru operowego.

laweczka krystyny jamroz w busku zdroju 1
źródło zdjęć: busko.pl

Zapraszamy do śledzenia naszego portalu! Znajdziecie tutaj bieżące wiadomości z Buska-Zdroju i okolic oraz wydarzenia organizowane w Busku-Zdroju. Chcesz poznać najciekawsze miejsca w okolicy? Zapraszamy do odwiedzenia naszego przewodnika, w którym dowiecie się co robić w Busku-Zdroju.

WIADOMOŚCI LOKALNE

WIADOMOŚCI SPORTOWE

TURYSTYKA

WIADOMOŚCI BUSKO

WIADOMOŚCI LOKALNE

WIADOMOŚCI SPORTOWE

TURYSTYKA

CO ROBIĆ W BUSKU-ZDROJU?

WYDARZENIA BUSKO-ZDRÓJ

KATALOG FIRM I OBIEKTÓW

POCIĄG BUSKO - KIELCE

BUSY BUSKO - KIELCE