Halo Busko 9 Lokalne 9 Od piątku możecie podziwiać wystawę „Powstali 1863-64” na terenach zielonych BSCK

Od piątku możecie podziwiać wystawę „Powstali 1863-64” na terenach zielonych BSCK

utworzone przez | lip 8, 2024 | Lokalne

Wystawa „Powstali 1863-64” w Busku-Zdroju – niezwykła podróż w czasy Powstania Styczniowego

W dniach od 12 do 22 lipca 2024 roku, Busko-Zdrój stanie się miejscem wyjątkowej podróży w przeszłość. Muzeum Historii Polski zaprasza na multimedialną wystawę „Powstali 1863-64”, która przeniesie zwiedzających w czasy Powstania Styczniowego, jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych w historii Polski.

Wernisaż wystawy „Powstali 1863-64” w Busku-Zdroju

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 12 lipca o godzinie 14:00 na terenie zielonym Buskiego Samorządowego Centrum Kultury przy al. Adama Mickiewicza 22. W tym samym dniu, w Klubie Stradivarius w BSCK, zaprezentowana zostanie wirtualna mapa bitew i potyczek Powstania Styczniowego. Mapa ta, oparta na dziele Stanisława Zielińskiego z 1913 roku, umożliwia odkrywanie miejsc powstańczych zmagań w Polsce, na Litwie oraz Rusi, a także śledzenie szlaków najsłynniejszych dowódców powstańczych.

instal4u reklama

Wystawa „Powstali 1863-64” w Busku-Zdroju – czego możecie się spodziewać?

Wystawa „Powstali 1863-64” odpowie na wiele intrygujących pytań: Jaką rolę odgrywały kobiety w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa mogła być skuteczniejsza od karabinu? Odpowiedzi na te pytania zostaną zaprezentowane w sposób przystępny dla zwiedzających, dzięki nowoczesnym technologiom multimedialnym.

Busko 2 1

Wystawa podzielona jest na dwie główne części. Pierwsza z nich, składająca się z szesnastu pawilonów, opowiada historię powstania. Zwiedzający będą mieli okazję poznać przedstyczniowe manifestacje, przebieg walk, rolę wybranych postaci i grup społecznych, a także reakcje światowej prasy. Wystawa pokaże również biżuterię patriotyczną oraz powstańczą modę, wszystko to za pomocą wspomnień, relacji, archiwalnych dokumentów, zdjęć, grafik i fragmentów prasy z epoki.

Druga część wystawy to multimedialna kopuła, w której wyświetlana jest animacja dotycząca kluczowych zagadnień z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą barwną, pełną zwrotów akcji opowieść, pozwalającą zwiedzającym przenieść się na chwilę w czasy insurekcji.

Wystawa przewiduje także liczne atrakcje dla najmłodszych, w tym wielkoformatowe puzzle oraz zbieranie kompletu odbitek powstańczych pieczęci. 19 lipca, w ramach działań edukacyjnych, dzieci i młodzież będą mogły tworzyć kolaże historyczne oraz brać udział w quizach dotyczących Powstania Styczniowego. Dodatkowo, organizatorzy przygotowali bezpłatne materiały edukacyjne dostępne na stronie www.powstanie1863-64.pl.

Kiedy można oglądać wystawę „Powstali 1864-64 przy BSCK?

Wystawa „Powstali 1863-64” jest dostępna dla zwiedzających codziennie od 12 do 22 lipca 2024 roku w godzinach 10:00 – 18:00 na terenie zielonym Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Wstęp na wystawę oraz na towarzyszące jej wydarzenia jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które pozwoli lepiej zrozumieć i poczuć ducha Powstania Styczniowego.

powstali 1863-64

Zapraszamy do śledzenia naszego portalu! Znajdziecie tutaj bieżące wiadomości z Buska-Zdroju i okolic oraz wydarzenia organizowane w Busku-Zdroju. Chcesz poznać najciekawsze miejsca w okolicy? Zapraszamy do odwiedzenia naszego przewodnika, w którym dowiecie się co robić w Busku-Zdroju.

WIADOMOŚCI LOKALNE

WIADOMOŚCI SPORTOWE

TURYSTYKA

WIADOMOŚCI BUSKO

WIADOMOŚCI LOKALNE

WIADOMOŚCI SPORTOWE

TURYSTYKA

CO ROBIĆ W BUSKU-ZDROJU?

WYDARZENIA BUSKO-ZDRÓJ

KATALOG FIRM I OBIEKTÓW

POCIĄG BUSKO - KIELCE

BUSY BUSKO - KIELCE