Halo Busko 9 Lokalne 9 Żuawi Śmierci z Buska-Zdroju: Strażnicy Pamięci i Bohaterskiego Ducha

Żuawi Śmierci z Buska-Zdroju: Strażnicy Pamięci i Bohaterskiego Ducha

utworzone przez | kwi 8, 2024 | Lokalne

Żuawi Śmierci z Buska-Zdroju: duma regionu i strażnicy pamięci

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci” z Buska-Zdroju to nie tylko pasjonaci historii, ale i prawdziwi strażnicy pamięci o bohaterskich czynach Żuawów Śmierci – elitarnej jednostki z okresu Powstania Styczniowego.

Uświetniając uroczystości patriotyczne, uczestnicząc w rekonstrukcjach historycznych i edukując młode pokolenie, członkowie grupy przywracają do życia legendę Żuawów – niezłomnych wojsk powstańczych, którzy „zwyciężali lub ginęli, nie cofając się przed nikim”.

Żuawi Śmierci – Elitarni komandosi Powstania Styczniowego

Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci” z Buska-Zdroju, została założona w 2002 roku z inicjatywy Roberta Osińskiego – pasjonata historii, badacza i regionalisty, skupia miłośników historii, którzy kultywują pamięć o elitarnej jednostce z okresu Powstania Styczniowego – Żuawach Śmierci. Formacja ta, utworzona w 1863 roku przez Franciszka Rochebrune’a, wyróżniała się charakterystycznym czarnym umundurowaniem z białym krzyżem i fezem z barankiem. Żuawi Śmierci zasłynęli z odwagi i determinacji w walce z rosyjskim zaborcą, stając się symbolem niezłomności i poświęcenia dla ojczyzny.

restauracja gosciniec zamek derslawa

Bitwa pod Miechowem – chrzest bojowy Żuawów Śmierci

Pierwszą bitwą, w której wzięli udział Żuawi Śmierci, była bitwa pod Miechowem 17 lutego 1863 roku. Choć oddział stracił element zaskoczenia, Rochebrune osobiście poprowadził atak na bagnety na pozycje rosyjskie usadowione na miejscowym cmentarzu. Żuawi, wprawiając w osłupienie Rosjan, wyrywali im karabiny z rąk. Mimo zwycięstwa, bitwa okupiona została wysoką ceną – ze 130 żuawów 81 poległo, a co najmniej 6 zmarło od ran.

Bitwa pod Grochowiskami: Karta chwały Żuawów Śmierci

18 marca 1863 roku, w okolicach wsi Grochowiska, rozegrała się jedna z najbardziej krwawych bitew Powstania Styczniowego. Starcie to stało się symbolem odwagi i poświęcenia Żuawów Śmierci, elitarnej jednostki powstańczej.

W bitwie wzięło udział około 400 Żuawów. Ich brawurowy atak na bagnety na pozycje rosyjskie na prawym skrzydle przełamał rosyjską obronę i zmusił ich do odwrotu. Atak ten uchronił Polaków od przegranej w bitwie.

Żuawi ponieśli jednak ciężkie straty – w bitwie poległo około 180 z nich. Bohaterska postawa Żuawów Śmierci w bitwie pod Grochowiskami stała się symbolem odwagi i poświęcenia w walce o niepodległość. Ich kluczowa rola w bitwie na trwale wpisała się w historię Powstania Styczniowego.

Buscy Żuawi Śmierci na defiladzie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

W 2019 roku GRH „Pułk Żuawów Śmierci” jako jedyna grupa rekonstrukcyjna związana z Powstaniem Styczniowym wzięła udział w wielkiej defiladzie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. W defiladzie wystąpiło 24 członków grupy.

palac w konarach reklama

Żuawi Śmierci: Pamięć o Bohaterach nie zagasa nawet w czasie pandemii

Nawet w obliczu pandemii członkowie grupy „Pułku Żuawów Śmierci” nieustannie pielęgnowali pamięć o swoich heroicznych poprzednikach. Składali wiązanki kwiatów i zapalali znicze w miejscach historycznych bitew, oddając cześć tym, którzy niestrudzenie walczyli o niepodległość naszego kraju.

Żuawi Śmierci z Buska-Zdroju: Niezłomni Strażnicy Pamięci

Podobnie jak ich poprzednicy, Żuawi Pamięci z Buska-Zdroju „nigdy się nie cofną ani nie poddadzą” w kultywowaniu historii o swoich bohaterach. Ich działalność to nie tylko widowiskowe rekonstrukcje bitew. To przede wszystkim niezłomna postawa i zaangażowanie w edukację młodego pokolenia.

Prelekcje, spotkania i żywe lekcje historii prowadzone przez członków Pułku kształtują patriotyzm i budują świadomość historyczną wśród mieszkańców regionu.

To prawdziwi strażnicy pamięci, którzy inspirują do refleksji nad wartościami takimi jak odwaga, honor i poświęcenie dla ojczyzny.
Ich działalność jest dowodem na to, że pamięć o przeszłości jest siłą, która motywuje do działania i kształtuje przyszłość.

Zapraszamy do śledzenia naszego portalu! Znajdziecie tutaj bieżące wiadomości z Buska-Zdroju i okolic oraz wydarzenia organizowane w Busku-Zdroju. Chcesz poznać najciekawsze miejsca w okolicy? Zapraszamy do odwiedzenia naszego przewodnika, w którym dowiecie się co robić w Busku-Zdroju.

źródło: Grupa rekonstrukcyjna Pułk Żuawi Śmierci

WIADOMOŚCI LOKALNE

WIADOMOŚCI SPORTOWE

TURYSTYKA

WIADOMOŚCI BUSKO

WIADOMOŚCI LOKALNE

WIADOMOŚCI SPORTOWE

TURYSTYKA

CO ROBIĆ W BUSKU-ZDROJU?

WYDARZENIA BUSKO-ZDRÓJ

KATALOG FIRM I OBIEKTÓW

POCIĄG BUSKO - KIELCE

BUSY BUSKO - KIELCE