Halo Busko 9 Lokalne 9 Wystawa „Projekt Historia” w Galerii Sztuki Willa Polonia już otwarta! (VIDEO)

Wystawa „Projekt Historia” w Galerii Sztuki Willa Polonia już otwarta! (VIDEO)

utworzone przez | cze 10, 2024 | Lokalne

Wernisaż wystawy „Projekt Historia” w Buskiej Galerii Sztuki Willa Polonia

7 czerwca, w Galerii Sztuki Willa Polonia w Busku-Zdroju miało miejsce uroczyste otwarcie długo wyczekiwanej wystawy historycznej zatytułowanej „Projekt Historia”, którą zapowiadaliśmy tutaj. Wernisaż przyciągnął wielu pasjonatów historii oraz miłośników naszego uzdrowiska, którzy mogli podziwiać bogatą historię i zabytki miasta Busko-Zdrój.

Busko 2 1

Poznaj historię Buska-Zdroju na wystawie „Projekt Historia” w Galerii Sztuki Willa Polonia

Pomimo ograniczonej przestrzeni wystawowej, organizatorzy zadbali o to, aby zwiedzający mogli zobaczyć najcenniejsze skarby, z których miasto jest dumne. Opowieść rozpoczęła się od XII wieku, kiedy to żył Dzierżko. Uczestnicy wernisażu mieli okazję dowiedzieć się, skąd wywodzi się herb miasta, a także zobaczyć niezwykłą monstrancję z kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju, którą zaprezentował ksiądz Tadeusz Szlachta. Monstrancja, będąca atrybutem św. Norberta, była dostępna do oglądania tylko podczas wernisażu.

Wystawa przeniosła zwiedzających w czasy średniowieczne, prezentując akty oraz dokumenty z tego okresu, w tym związane z Leszkiem Czarnym. Nie zabrakło również pięknej kolekcji solniczek z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, które przypomniały o dawnym znaczeniu buskiej soli. Kolejne etapy wystawy ukazywały zasięg protestantyzmu na ziemi buskiej oraz rozwój uzdrowiska, zilustrowany wspaniałymi fotografiami wykonanymi przez Stanisława Saneckiego.

Szczególną uwagę poświęcono także sylwetkom wybitnych postaci związanych z Buskiem-Zdrojem, takich jak Wojtek Belon i Krystyna Jamroz. Kuratorka wystawy, Renata Urban, zadbała o to, aby „Projekt Historia” stał się obowiązkowym punktem na mapie miasta, który warto odwiedzić.

Busko 2 1

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy „Projekt Historia” w Busku-Zdroju

Wystawa w sposób przystępny i atrakcyjny przedstawia historię, którą organizatorzy chcą się dzielić z licznie odwiedzającymi nasze miasto turystami i kuracjuszami. Organizatorzy wyrazili wdzięczność wszystkim, którzy wzięli udział w wernisażu oraz mediom za relacje z tego wydarzenia.

Wystawę „Projekt Historia” można zwiedzać w godzinach otwarcia galerii: od wtorku do piątku w godzinach 9:00-17:00 oraz w soboty od 13:00 do 17:00. Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do śledzenia naszego portalu! Znajdziecie tutaj bieżące wiadomości z Buska-Zdroju i okolic oraz wydarzenia organizowane w Busku-Zdroju. Chcesz poznać najciekawsze miejsca w okolicy? Zapraszamy do odwiedzenia naszego przewodnika, w którym dowiecie się co robić w Busku-Zdroju.

WIADOMOŚCI LOKALNE

Senioralia 2024 w Busku-Zdroju – pogoda nie popsuła planów seniorów (VIDEO)

Senioralia 2024 w Busku-Zdroju – pogoda nie popsuła planów seniorów (VIDEO)

13 czerwca 2024 roku w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju odbyła się kolejna edycja Senioraliów – wydarzenia dedykowanego seniorom z całego województwa świętokrzyskiego. To wyjątkowe święto, organizowane w ramach Rządowego Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025, przyciągnęło liczne grono uczestników.

WIADOMOŚCI SPORTOWE

TURYSTYKA

WIADOMOŚCI BUSKO

WIADOMOŚCI LOKALNE

WIADOMOŚCI SPORTOWE

TURYSTYKA

CO ROBIĆ W BUSKU-ZDROJU?

WYDARZENIA BUSKO-ZDRÓJ

KATALOG FIRM I OBIEKTÓW

POCIĄG BUSKO - KIELCE

BUSY BUSKO - KIELCE