Spis treści:
„Buskie Legendy” Franciszka Rusaka – buskie opowieści w literackiej odsłonie
Busko-Zdrój, miasto słynące z leczniczych wód i malowniczych krajobrazów Ponidzia, zyskało dodatkowy wymiar dzięki książce „Buskie Legendy” autorstwa Franciszka Rusaka. Choć zawarte w niej historie są w pełni literacką fikcją, oddają ducha miejsca i pozwalają spojrzeć na Busko oraz okolicę z intrygującej, baśniowej perspektywy. Autor, znany ze swojego zamiłowania do kultury i tradycji regionu, stworzył zbiór opowieści, który przenosi czytelnika do świata rycerzy, mnichów, czarownic i tajemniczych źródeł. „Buskie Legendy” to literacka podróż do świata wyobraźni, inspirowana pięknem i historią Ponidzia.
Franciszek Rusak – miłośnik regionu i lokalnej historii
Franciszek Rusak (1943–2022) – rodowity buszczanin, absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, wieloletni dyrektor Buskiego Domu Kultury oraz zasłużony popularyzator historii i kultury Ponidzia – pozostawił po sobie wyjątkowy dorobek pisarski. Jednym z najcenniejszych skarbów jest jego książka „Buskie Legendy”, która pozwala spojrzeć na Busko i okolicę przez pryzmat baśni, tajemnic i niezwykłych opowieści.
Franciszek Rusak, na co dzień nauczyciel, przez wiele lat pracował w Buskim Domu Kultury, któremu – z jego inicjatywy – nadano imię Wojtka Belona. Był także zaangażowany w życie kulturalne i społeczne Buska-Zdroju, organizując liczne wydarzenia, w tym obchody 700-lecia Buska w 1987 roku. Wraz z pasją do historii i tradycji, Rusak aktywnie działał na rzecz mieszkańców, m.in. współzakładając Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju czy przyczyniając się do powstania Klubu Filatelistycznego, Klubu Dziecka i Giełdy Staroci.
Od 1993 roku współpracował z „Tygodnikiem Ponidzia”, gdzie publikował artykuły, felietony, a także opracowania związane z dziejami regionu. Miłośnicy lokalnej przeszłości zawdzięczają mu liczne wydawnictwa – oprócz „Buskich Legend” i „W starym Busku” opracował również monografie księcia Leszka Czarnego. Pan Franciszek Rusak był nominowany do tytułu Buskowianin Roku 2011.
„Buskie Legendy” Franciszka Rusaka – opowieści pełne magii i tajemnic
W swojej książce „Buskie Legendy” Franciszek Rusak przedstawił wyjątkowe opowieści, które rozbudzały wyobraźnię mieszkańców Buska-Zdroju. Znajdziemy w niej między innymi:
- Legendę o Byczej Górze
- Legendę o powstaniu Buska
- Legendę o źródle Nurek
- Legendę o buskich Norbertankach
- Legendę o Leszku Czarnym i tarczy cudownej
- Legendę o herbie Buska
- Legendę o Kwiatkowej Górze
- Legendę o Zimnych Wodach
- Legendę o Miłku i Sasance i złej czarownicy
- Legendę o diable, zakonnicy i słonych źródłach
- Legendę o młynarzu utopcu i Stawie Niemieckim
- Legendę o Szymku i Królowej Jadwidze
Każda z tych opowieści nadaje miastu i okolicznym terenom niepowtarzalny klimat, łącząc historię z elementami baśni i ludowych wierzeń.
Dlaczego warto sięgnąć po „Buskie Legendy” Franciszka Rusaka?
Lokalne inspiracje – Choć przedstawione przez Franciszka Rusaka historie to w dużej mierze fabularne opowieści i autorska wizja, doskonale oddają one niepowtarzalną atmosferę Buska-Zdroju. Są źródłem inspiracji, które zachęca do dalszych poszukiwań i pogłębiania wiedzy na temat historii oraz kultury regionu.
Wartość edukacyjna – Wciągające historie zachęcają do samodzielnych poszukiwań i poznawania przeszłości swojego regionu.
Integracja społeczna – Czytanie o korzeniach miasta pobudza wyobraźnię i zachęca do odkrywania lokalnych zabytków, miejsc i tradycji wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi.
Pasja i twórcza wyobraźnia autora – Franciszek Rusak, jako rodowity buszczanin i entuzjasta lokalnej tożsamości, z dużym zaangażowaniem tworzył opowieści osadzone w realiach Buska-Zdroju. Nadał im unikatowy, baśniowy koloryt, dzięki czemu „Buskie Legendy” wypełniają lukę w lokalnej tradycji.
Gdzie dostać „Buskie Legendy” Franciszka Rusaka?
Jeśli chcecie zapoznać się z „Buskimi Legendami”, warto odwiedzić Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku-Zdroju. „Buskie Legendy” nie stanowią wiernego hołdu dla lokalnej tradycji ani nie są pamiątką w dosłownym tego słowa znaczeniu. To autorska, fabularna wizja Franciszka Rusaka, w której obecne są zarówno inspiracje historią regionu, jak i swobodnie tworzone wątki rodem z literackiej wyobraźni. Publikacja może zainteresować czytelników poszukujących baśniowych opowieści osadzonych w scenerii Buska-Zdroju oraz zachęcić do własnych poszukiwań źródeł i faktów związanych z przeszłością tego miasta.
/red/
Zapraszamy do śledzenia naszego portalu! Znajdziecie tutaj bieżące wiadomości z Buska-Zdroju i okolic oraz wydarzenia organizowane w Busku-Zdroju. Chcesz poznać najciekawsze miejsca w okolicy? Zapraszamy do odwiedzenia naszego przewodnika, w którym dowiecie się co robić w Busku-Zdroju. Jesteś w Busku-Zdroju na weekend? Zobacz nasz przewodnik po nadchodzących wydarzeniach w weekend w Busku-Zdroju i okolicach.