Halo Busko 9 Lokalne 9 Mieszkańcy regionu oddali hołd powstańcom – 161. Rocznica Bitwy pod Grochowiskami (VIDEO)

Mieszkańcy regionu oddali hołd powstańcom – 161. Rocznica Bitwy pod Grochowiskami (VIDEO)

utworzone przez | mar 28, 2024 | Lokalne

161. Rocznica Bitwy pod Grochowiskami – obchody wydarzenia

W malowniczej miejscowości Grochowiska, dnia 23 marca 2024 roku, odbyły się uroczystości upamiętniające 161. rocznicę Bitwy pod Grochowiskami, które zapowiadaliśmy tutaj, jednego z ważnych wydarzeń naszej lokalnej historii.

O godzinie 11:30 rozpoczęło się wydarzenie, które zgromadziło mieszkańców oraz pasjonatów historii z całego regionu. Uroczystości rozpoczęły się od powitania przez Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów.

reklama kregielnia chicago

Następnie odbył się Apel Pamięci, podczas którego uczestnicy oddali hołd bohaterom bitwy. Salwa honorowa, wystrzelona przez grupę rekonstrukcyjną, wypełniła przestrzeń, przypominając o odwadze i poświęceniu powstańców. Modlitwa, odmówiona wspólnie przez zebranych, była momentem zadumy i refleksji.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia było złożenie wiązanek i kwiatów przy pomniku, co stanowiło symboliczny gest pamięci i szacunku. Następnie odbył się pokaz potyczki powstańczej, przeprowadzony m.in przez grupę rekonstrukcyjną Żuawów Śmierci. Widowisko to, dzięki autentycznym kostiumom i zaangażowaniu uczestników, przeniosło obserwatorów w czasie, ukazując dramaturgię historycznych wydarzeń.

Robert Osiński, twórca Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci”, opowiedział nam o bitwie przed kamerami. Zobaczcie sami!

Zapraszamy do śledzenia naszego portalu! Znajdziecie tutaj bieżące wiadomości z Buska-Zdroju i okolic oraz wydarzenia organizowane w Busku-Zdroju. Chcesz poznać najciekawsze miejsca w okolicy? Zapraszamy do odwiedzenia naszego przewodnika, w którym dowiecie się co robić w Busku-Zdroju.

WIADOMOŚCI LOKALNE

WIADOMOŚCI SPORTOWE

TURYSTYKA

WIADOMOŚCI BUSKO

WIADOMOŚCI LOKALNE

WIADOMOŚCI SPORTOWE

TURYSTYKA

CO ROBIĆ W BUSKU-ZDROJU?

WYDARZENIA BUSKO-ZDRÓJ

KATALOG FIRM I OBIEKTÓW

POCIĄG BUSKO - KIELCE

BUSY BUSKO - KIELCE