Konferencja popularnonaukowa „Represje niemieckie i sowieckie wobec mieszkańców Kreis Busko w latach 1939-1945”
Konferencja popularnonaukowa „Represje niemieckie i sowieckie wobec mieszkańców Kreis Busko w latach 1939-1945” w Busku-Zdroju
W piątek, 20 września 2024 roku, w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbędzie się konferencja popularnonaukowa zatytułowana „Represje niemieckie i sowieckie wobec mieszkańców Kreis Busko w latach 1939-1945”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9:00, a organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych, w tym młodzież, mieszkańców regionu oraz osoby pasjonujące się historią II wojny światowej.
Konferencja popularnonaukowa „Represje niemieckie i sowieckie wobec mieszkańców Kreis Busko w latach 1939-1945” w Busku-Zdroju – program wydarzenia
Konferencja składać się będzie z trzech paneli, w których prelegenci z różnych instytucji opowiedzą o terrorze okupacyjnym na terenie Kreis Busko w czasie II wojny światowej. Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, Instytutu Pamięci Narodowej, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Wystąpią także regionaliści, m.in. Robert Osiński i Małgorzata Grabska z Buskiego Stowarzyszenia Kulturalnego.
W trakcie konferencji poruszone zostaną różne aspekty represji okupacyjnych, w tym m.in. działalność konspiracyjna, miejsca kaźni, zbrodnie katyńskie, a także działalność Żydów na rzecz Polaków w tamtym trudnym czasie.
Konferencja popularnonaukowa „Represje niemieckie i sowieckie wobec mieszkańców Kreis Busko w latach 1939-1945” w Busku-Zdroju – kluczowe tematy
Wrzesień 1939 r. na terenie powiatu stopnickiego – Robert Osiński (regionalista) przybliży wydarzenia z początków wojny.
Pińczów i jego mieszkańcy wobec wybuchu wojny światowej – Justyna Staszewska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie opowie o losach mieszkańców tej wsi.
Zbrodnie katyńskie i inne represje – Marek Jończyk (IPN Kielce) omówi zbrodnie popełnione na terenie powiatu stopnickiego.
Archiwalne źródła dotyczące starostwa powiatu buskiego – ks. dr Tomasz Gocel (Archiwum Diecezjalne w Kielcach) zaprezentuje nowe dane na temat dokumentacji z okresu wojny.
Konferencja popularnonaukowa „Represje niemieckie i sowieckie wobec mieszkańców Kreis Busko w latach 1939-1945” w Busku-Zdroju – wystawy towarzyszące
Podczas konferencji uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się także z wystawą przygotowaną przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie, poświęconą 85. rocznicy bitwy pod Broniną, ważnego wydarzenia z czasów II wojny światowej.
Konferencja jest częścią obchodów 80. rocznicy największej egzekucji w Lesie Wełeckim, upamiętniającej ofiary II wojny światowej z tego regionu. Organizatorzy mają na celu przybliżenie mieszkańcom regionu oraz młodszemu pokoleniu tragicznej historii tamtych lat.
Zapraszamy do śledzenia naszego portalu! Znajdziecie tutaj bieżące wiadomości z Buska-Zdroju i okolic oraz wydarzenia organizowane w Busku-Zdroju. Chcesz poznać najciekawsze miejsca w okolicy? Zapraszamy do odwiedzenia naszego przewodnika, w którym dowiecie się co robić w Busku-Zdroju. Jesteś w Busku-Zdroju na weekend? Zobacz nasz przewodnik po nadchodzących wydarzeniach w weekend w Busku-Zdroju i okolicach.